Írán schválil výstavbu deseti zařízení na obohacování uranu

Teherán - Íránská vláda schválila výstavbu deseti nových zařízení na obohacování uranu o velikosti jako Natanz. Začít budovat se mají za dva měsíce. Prezident Mahmúd Ahmadínežád současně oznámil, že Írán chce obohacovat uran na 20 procent. Ročně by měl vyprodukovat 250 až 300 tun jaderného paliva. Íránský parlament dále vyzval vládu, aby předložila plán na omezení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Učinil tak dva dny poté, co guvernéři MAAE přijali rezoluci proti Íránu. V ní požadují, aby Teherán okamžitě přestal obohacovat uran v donedávna utajovaném novém provozu a aby tento svůj projekt zmrazil.

Panují obavy z toho, že by Íránci mohli připravovat výrobu jaderné bomby. „Kvůli chování světových mocností by vláda měla předložit plán na omezení spolupráce Íránu s agenturou,“ uvedli podle místních médií poslanci ve svém prohlášení.

Íránský parlament má údajně pravomoci uložit vládě, aby omezila, či posílila spolupráci s MAAE. Protiíránskou rezoluci přijali guvernéři atomové agentury v pátek ve Vídni. Jde o první akci agentury proti Íránu za poslední čtyři roky. Návrh textu připravilo šest mocností, které jednají o íránském jaderném programu, USA, Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. Dokument prý vyslal „vzkaz mezinárodního rozhořčení kvůli íránskému jadernému utajování“.

Trpělivost USA má své meze

Bílý dům v pátek Írán varoval, že trpělivost Spojených států a mezinárodního společenství má své meze. Teherán se vystavuje rostoucí izolaci a dalším důsledkům, pokud se rozhodne ve svém jaderném programu nespolupracovat se západními mocnostmi, uvedl mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy Robert Gibbs. Írán jakékoliv podezření ohledně svého jaderného programu odmítá.