Brown svolal konferenci o předávání dohledu v Afghánistánu

Port of Spain - O situaci v Afghánistánu budou politické špičky jednat 28. ledna na Mezinárodní konferenci v Londýně. Termín oznámil premiér Gordon Brown na schůzce britského Společenství na Trinidadu a Tobagu. Účastníci schůzky projednají mimo jiné postupné předávání dohledu nad bezpečností v zemi afghánským silám. Na londýnskou konferenci pak navážou rozhovory v Kábulu. Pozvánku do britské metropole podle Browna obdrží generální tajemník OSN Pan Ki-mun, afghánský prezident Hamíd Karzáí, představitelé spojeneckých zemí z NATO, států sousedících s Afghánistánem, asijské regionální mocnosti a klíčové mezinárodní organizace.

Cílem londýnské konference bude „pohnat kupředu naši kampaň v Afghánistánu a sladit navyšování vojenských jednotek se zvýšeným politickým impulzem“, prohlásil Brown. Podle šéfa OSN, který se summitu v Port of Spain rovněž zúčastnil, by měla jednání v Londýně a Kábulu „načrtnout rámec pro zvýšení role Afghánců při utváření jejich osudu“.

Podle Browna je třeba do konce roku 2010 předat Afgháncům pod kontrolu nejméně pět afghánských provincií. Británie chce v Londýně se svými spojenci také probrat nejúčinnější strategii boje proti povstalcům z řad bývalého vládního hnutí Taliban a z teroristické sítě al-Káida, včetně výzev k vyslání dalších vojenských posil do země.

Gordon Brown:

„Musíme připravit cestu, která by propojila politickou a vojenskou strategii. V Afghánistánu jsme hlavně proto, že Británie a svět potřebují ochranu proti terorismu, který pochází z afghánsko-pákistánské oblasti. To je epicentrum moderního a globálního terorismu, se kterým se musíme vypořádat.“

Brown se chystá příští týden oznámit, zda jeho země vyšle do Afghánistánu 500 vojáků, kteří by posílili 9000 krajanů, kteří tam už nyní slouží. Britský premiér očekává, že další země slíbí rozšířit své kontingenty o celkem 5000 mužů.

Obama by měl v příštích dnech oznámit novou strategii USA

Mnohem zásadnější sdělení ohledně Afghánistánu se ale očekává od amerického prezidenta Baracka Obamy, který by měl v příštích dnech veřejnost seznámit s novou strategií USA. Podle amerických médií nejspíš v úterý oznámí vyslání dalších 30 tisíc mužů. USA mají v Afghánistánu v současnosti 68 tisíc vojáků. Celkem tam působí 110 tisíc vojáků.