Při záplavách v Saúdské Arábii zahynula už stovka lidí

Mekka (Saúdská Arábie) - Nejméně 103 osob zahynulo tento týden při záplavách v Saúdské Arábii. Dalších 1400 lidí se podařilo zachránit. Nejhorší záplavy za poslední řadu let postihly zemi právě v době muslimské poutě do Mekky, která dnes končí. Mezi mrtvými však podle agentury Reuters není nikdo z poutníků. Většina obětí se utopila nebo zahynula pod zřícenými mosty a při následných srážkách aut. Záchranáři vyhledávali pohřešované osoby také pomocí letadel civilní obrany. Pouť do Mekky má aspoň jednou za život vykonat každý muslim, kterému to dovolí zdraví a finanční situace.

Muslimská pouť do Mekky, zvaná hadždž, je největším každoročním shromážděním lidí na světě. Muslimové věří, že se účastí na pouti očistí od všech svých hříchů. Letos panovaly vážné obavy, že obrovské zástupy poutníků přispějí k šíření takzvané prasečí chřipky. Saúdská Arábie proto podnikla preventivní opatření. Nabízela například účastníkům zdarma vakcínu a na klíčová místa umístila automaty na mytí rukou. Pouze deset procent z přibližně 2,3 milionu účastníků pouti se však proti viru nechalo očkovat.

Podle ministerstva zdravotnictví během pouti zemřelo na vir A(H1N1) pět lidí a celkem bylo zaznamenáno 73 případů nakažených takzvanou prasečí chřipkou. Účastníci letošní muslimské poutě do Mekky dnes v údolí Míná zakončí obřady spojené s kamenováním Satana a se svátkem oběti. Muslimové při něm porážejí obětní zvířata a většinu jejich masa rozdávají chudým.

Při kamenování Satana, které je rozděleno do tří dnů, věřící házejí po sedmi kamíncích na tři pilíře vysoké 18 metrů a volají přitom formuli Alláhu akbar - Bůh je veliký. Tři pilíře představují podle Koránu to, jak prorok Ibráhím (pro židy a křesťany Abrahám) třikrát odolal pokušení Satana, aby neposlechl boží příkaz obětovat syna Ismáíla (biblický Izák). Porážkami obětních zvířat si muslimové zase připomínají Ibráhímovu věrnost Bohu; byl připraven přinést mu jako oběť syna Ismáíla. Na poslední chvíli mu však archanděl Gabriel oznámil, že má místo syna obětovat ovci.