Polští vězni se školí v judaismu a opravují židovské hřbitovy

Varšava - Vězeňská služba v Polsku přišla s nápadem zaměstnat trestance jako údržbáře židovských hřbitovů, které jsou často v žalostném stavu. Už 55 polských věznic, tj. každá třetí, s židovskými obcemi spolupracuje. „Obnova mnohdy velmi zanedbaných hřbitovů je formou vzdělávání a výchovy odsouzených. Poznávají historii Židů v Polsku, učí se toleranci,“ vysvětluje Luiza Salapová, mluvčí Vězeňské služby. Každý vězeň musí projít školením o židovské historii a judaismu, který vedou rabíni nebo zástupci židovských obcí. „Určitě máme čas přemýšlet o životních chybách. Navíc prací děláme něco pro druhé,“ říká vězeň Andrej.

Před druhou světovou válkou bylo Polsko domovem téměř třetiny všech Židů na světě. V koncentračních táborech byla vyvražděna většina z nich. Ti, kteří vydrželi, po válce často museli zemi opustit kvůli antisemitským útokům. O židovské hřbitovy, kterých je dnes v Polsku zhruba 1300, se z velké části nemá kdo starat.

„Je hodně případů, kdy jsou místo hřbitova tržiště, hřiště, parkoviště, vede přes ně silnice anebo se tam staví domy,“ popisuje Piotr Kadlcik, předseda Svazu židovských obcí. Program obnovy židovských hřbitovů by měl trvat do konce příštího roku. Pokud bude úspěšný, může být i prodloužen.

Jedná se o další novinku polské Vězeňské služby. Už před časem zavedla program návštěv vězňů v koncentračním táboře v Osvětimi. V září pak přišla s monitorováním domácího vězení prostřednictvím elektronických náramků. Trest si v současnosti v Polsku odpykává 85 tisíc vězňů.

Antisemitismus
Antisemitismus