Honduras si zvolil nového prezidenta, volební účast byla vysoká

Tegucigalpa - Zdá se, že jihoamerický Honduras je na dobré cestě z vleklé vnitropolitické krize, kdy nebylo zřejmé, kdo stojí v čele státu. Kandidát opozice Porfirio Lobo totiž jasně vyhrál nedělní prezidentské volby. Tento výsledek již veřejně uznal i jeho hlavní rival Elvin Santos. Volební účast byla podle hlavního volebního orgánu vysoká, vyšší než v minulých volbách. To se velmi nehodí bývalému prezidentovi Manuelu Zelayovi, který byl v červenci tohoto roku sesazen svým rivalem. Zelaya doufal, že nízká účast zpochybní výsledky voleb, což by mu pomohlo k návratu do funkce.

Lobo z Národní strany Hondurasu (PNH) získal podle odhadů přes 55 procent hlasů, zatímco jeho hlavní rival Elvin Santos z Liberální strany Hondurasu (PLH) jen 34,4 procenta. Vítěz má nahradit svrženého prezidenta Manuela Zelayu i prozatímního nejvyššího představitele Roberta Michelettiho dosazeného pučisty. Ani jeden z nich ve volbách nekandidoval. Volební účast byla podle oficiálních představitelů voleb 61,3 procenta ze 4,6 milionu registrovaných voličů. Odpůrci hlasování však tvrdí, že to bylo jen 30 až 35 procent.

Po volbách se má nový honduraský parlament 2. prosince vyjádřit k případnému Zelayovu návratu do funkce, jak to požaduje mezinárodní společenství. Měl by rozhodnout o tom, zda má být Zelaya znovu ustaven do funkce a vést zemi do doby, než přísahu v lednu příštího roku složí vítěz nedělních prezidentských voleb.

Zelaya obyvatele nabádal, aby k volbám nechodili

Manuel Zelaya ovšem vyzval obyvatele Hondurasu, aby volby bojkotovali, neboť výrazná neúčast při hlasování by mohla přesvědčit zahraniční státy, aby novou vládu neuznaly. Spojené státy, hlavní zahraniční obchodní partner Hondurasu, již dříve uvedly, že výsledky voleb v Hondurasu uznají, požadují ale další kroky k obnovení demokracie. Některé levicově orientované latinskoamerické státy včetně Brazílie a Venezuely však výsledky uznat odmítají. Spor o situaci v Hondurasu ovládl summit španělsky a portugalsky mluvících zemí.

Porfirio Lobo, zvaný Pepe:

„Lid nebude nikdy poražen, vždycky půjde kupředu. Ukázal světu, že v tomto testu obstál a že se dokáže rozhodnout. Budu pracovat ve prospěch Hondurasu a nebudu diskriminovat ostatní politické strany.“

Krize v Hondurasu začala před pěti měsíci, kdy armáda za podpory pravicových sil svrhla levicového Zelayu a vyhnala ho ze země, protože nerespektoval soudní rozhodnutí, aby odvolal plánované referendum o ústavní změně. Ta mu měla umožnit znovu kandidovat na funkci a udržet se tak u moci, ačkoli již byl ve funkci po dvě volební období, což je ústavní maximum.

0

Porfirio Lobo, přezdívaný Pepe, lidem slíbil, že ukončí politickou krizi a mezinárodní izolaci země. Podpořit chce i soukromé podnikání a sociální výhody. „Budu pracovat ve prospěch Hondurasu a nebudu diskriminovat ostatní politické strany,“ prohlásil Pepe.