Summit EU-Čína: Shoda velmocí bude obtížná

Nan-ťing (Čína) – Zástupci Evropské unie vyzvali Čínu, aby začala svou měnu rychleji zpevňovat vůči euru a dalším významným světovým měnám. Evropské ekonomice totiž neustálé slábnutí čínského jüanu, jenž je napojen na americký dolar, dělá problémy. Ke zpevňování čínské měny vyzvali Peking zástupci eurozóny po vzájemném jednání v Nan-ťingu, kde právě dnes začal summit mezi EU a Čínou. Delegaci Evropanů vede předseda Evropské komise José Manuel Barroso a švédský premiér Fredrik Reinfeldt, žádného konkrétního slibu se ale nedočkali.

Čínský jüan by měl být podle evropských politiků mnohem silnější, a to hlavně kvůli obrovskému převisu čínského vývozu. S každým dalším oslabováním dolaru získává čínský jüan výhodu proti euru, a tedy i proti evropským firmám. Dolar slábne už 15 měsíců a podle analytiků má tento trend pokračovat i nadále.

Summit se koná necelé dva týdny před klíčovou schůzkou v Kodani, která se bude zabývat změnami klimatu a pravidly spolupráce v otázce ochrany životního prostředí. Klíčovými účastníky kodaňské schůzky budou právě EU a Čína. Nedělní schůzka ale naznačila, že obě světové mocnosti budou mít patrně odlišné priority.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Jedním z témat pondělního jednání bude patrně i status tržní ekonomiky, o který Čína usiluje a který bude chtít od EU získat. Čína by se také mohla snažit unii přesvědčit, aby ukončila embargo na prodej zbraní do Číny, které zavedla po prodemokratických protestech v Pekingu v roce 1989.

Čínský jüan
Čínský jüan