Vědci přišli na to, co způsobuje takzvanou pásmovou nemoc

Londýn – Britští vědci z Manchesterské univerzity se možná přiblíží řešení takzvané pásmové nemoci. Jedná se o potíže spojené s časovým posunem během cestování letadlem, přezdívané anglickým slovem „jet lag“. Vědci objevili speciální buňky, které jsou příčinou nespavosti a nedostatečné vnímavosti. Výsledky výzkumu by mohly přispět i k nalezení způsobu, jak přesně seřídit denní rytmus těla. Informovala o tom BBC.

U většiny lidí trvá stav sníženého vnímání asi dva a půl dne po přeletu z Evropy do Ameriky a ještě déle po přeletu z Ameriky do Evropy. Stejná situace nastává i při letech z Evropy do Asie. Vědci z Manchesterské univerzity odhalili gen, který ovlivňuje chvíle, kdy je mozek aktivní nebo vysílá tělu signál, že chce odpočívat.

Ve farmaceutickém průmyslu existuje velký zájem pokusit se vynalézt chemické ošetření, které by zastavilo lidské denní tělesné hodiny. Odborníci tak zpochybnili tezi, že aktivita mozku souvisí s denním světlem. Nový objev genu ovlivňujícího aktivitu buněk by mohl přispět k tomu, aby v budoucnosti vědci mohli regulovat spánkový cyklus. A ulevit by se mohlo i těm, kteří často cestují, a mají tak rozhozený spánkový cyklus.