Rusové spustí íránský reaktor v Búšehru v březnu 2010

Moskva/Teherán - Rusko hodlá spustit jaderný reaktor v íránském Búšehru 21. března u příležitosti íránského Nového roku. S odvoláním na zdroje obeznámené s projektem to dnes napsala agentura Reuters. Elektrárna leží v jihovýchodním Íránu, její výstavba začala již v roce 1975, od roku 1981 do roku 1993 se na ní prakticky vůbec nepracovalo, poté začal Írán spolupracovat na jejím dokončení s Ruskem.

 

Zdroje, které si vzhledem k citlivosti situace kolem íránského jaderného programu nepřály být jmenovány, uvedly, že Rusko nařídilo, aby elektrárna byla připravena ke spuštění na íránský Nový rok, který začíná 21. března. Zkoušky v Búšehru prý probíhají dobře, ale stále zbývá hodně práce, uvedl jeden ze zdrojů.

Elektrárna leží v jihovýchodním Íránu asi 12 kilometrů jižně od přístavního města Búšehr poblíž vesnice Halílé. Výstavba dvou tlakovodních jaderných reaktorů začala v roce 1975 za přispění německé firmy Kraftwerk Union AG (společný podnik Siemens a AEG) a francouzských vědců. Po zhoršení vztahů s Íránem v důsledku íránské islámské revoluce Němci od projektu v roce 1981 definitivně odstoupili. Reaktory byly tehdy dokončeny z 80 procent.

Stavební práce oživila dohoda s Ruskem o jaderné spolupráci z roku 1993. Rusy budovaná elektrárna měla být původně hotova a uvedena do provozu do konce letošního roku. Odklad, který Rusko oznámilo v listopadu, nebyl konkrétně ničím vysvětlen, Moskva jen poukázala na neupřesněné technické problémy. Dřívější časté prodlevy v dodávkách vybavení svalovala Moskva opakovaně na opožděné platby ze strany Teheránu. Loni Rusko dodalo Íránu 87 tun paliva, které je nyní pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Nerozumíte našemu mírovému poselství, vzkazuje Írán Západu

Teherán tvrdí, že jeho program je určen pouze pro mírové účely. Západní země jej však podezřívají z tajného vývoje jaderných zbraní, jelikož vytvoření sítě jaderných reaktorů bude Íránu trvat možná desítky let. Írán přitom vlastní zřejmě dostatek obohaceného uranu, pro který nemá v energetice využití.

Írán tvrdí, že západní svět zjevně nechce rozumět mírovým poselstvím země. Kvůli tomu, že svět chce, aby Írán zastavil budování podniku na obohacování uranu u Kommu, prý vláda rozhodla postavit deset dalších takových zařízení. Írán výstavbu tohoto nového provozu několik let tajil a informoval o něm až letos v září.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) minulý týden rezolucí nařídila Íránu zmrazit projekt u Kommu. Íránská vláda o víkendu oznámila, že jí parlament nařídil zajistit do roku 2020 výrobu 20.000 megawattů energie v jaderných elektrárnách. K tomu je zapotřebí až 300 tun jaderného paliva, což znamená uvést do provozu půl milionu centrifug. V továrně v Natanzu jich zatím je v provozu 5000.