EU prodloužila dohodu o výměně informací s USA kvůli terorismu

Brusel – Evropská unie si bude se Spojenými státy dále vyměňovat informace o bankovních transakcích. Prodloužení příslušné dohody o devět měsíců dnes schválili ministři vnitra EU. Bankovní transakce jsou zaznamenány v mezinárodní bankovní síti Swift, podle níž bývá často nazývána i samotná dohoda, a USA do transakcí nahlížejí při vyšetřování teroristických aktivit.

Ještě před vypršením devítiměsíční lhůty budou muset EU a USA dojednat dohodu novou, do jednání však tentokrát bude zapojen i Evropský parlament, jehož pravomoci vzrostou poté, co vstoupí v platnost Lisabonská smlouva. Novinářům to dnes řekl český ministr vnitra Martin Pecina.

„Překvapilo mě, kolik víceméně negativních příspěvků k tomu bylo. Týkaly se zejména toho, že je to (dohoda Swift) schváleno v předvečer platnosti Lisabonské smlouvy a byl obejit parlament,“ dodal Pecina.

Denně 11 milionů transakcí

Swift zprostředkovává denně asi 11 milionů bankovních převodů. Konsorcium, v němž má vlastnický podíl zhruba 7800 finančních institucí působících téměř ve všech zemích světa, zaznamenává jména klientů, čísla účtů a další výdaje. Právě takový objem citlivých osobních informací ovšem v unii dlouhodobě vyvolává obavy o ochranu osobních údajů. Úřad Evropské unie pro ochranu osobních údajů dokonce v roce 2007 dospěl k závěru, že poskytování informací o soukromých bankovních transakcích a majitelích soukromých účtů Spojeným státům je porušením unijních norem.

Washington však tvrdí, že přístup k bankovním převodům je nezbytný při jeho celosvětovém úsilí vyřadit zdroje financování teroristických buněk. Konsorcium Swift, které má sídlo v Bruselu, tvrdí, že musí žádostem amerických úřadů vyhovět. Po odhalení této praxe se však unie s Američany dohodla, že do osobních údajů budou nahlížet právě jen při vyšetřování terorismu.

Německý europoslanec Alexander Alvaro:

„Jsme jediná přímo volená instituce a máme právo říct něco k záležitostem, které jsou citlivé pro naše občany.“

Spolupráce byla zavedena po útocích z 11. září ve snaze zabránit dalším teroristickým útokům a jejich přípravu vystopovat podle podezřelých transakcí. Dnešní dohoda začne platit od zítřka. Europoslanci ale mají pocit, že je ministři schválně obešli. Kritizují, že smlouva nechrání evropské občany. Neumožňuje jim vůbec bránit se před americkými soudy v případě zneužití jejich dat. Záruky může těžko někdo dát, ale během dosavadní spolupráce nebyly případy, že by kdokoli tato data zneužil, prohlásil policejní prezident Oldřich Martinů.