Tři Španělé padli do rukou únosců

Nuakšott - Neznámí ozbrojenci unesli v Mauritánii tři humanitární pracovníky ze Španělska. Podle ministra vnitra jsou pachatelé zřejmě napojeni na teroristickou síť al-Káida. Dva muži a jedna žena zmizeli na severu Mauritánie, když doprovázeli konvoj s humanitární pomocí z Barcelony pro obyvatele v západní Africe. Unesení patřili ke sdružení Barcelona Accio Solidaria, která je součástí humanitární organizace Caravana Solidaria. Ozbrojenci unesli pouze lidi, humanitární pomoc včetně peněz neukradli.

K útoku došlo na silnici spojující hlavní město Mauritánie Nuakšott s městem Nuadhibu. V odpoledních hodinách zaútočili na humanitární konvoj neznámí ozbrojenci, kteří střelbou donutili zastavit poslední auto konvoje. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, ale k hlavním podezřelým patří přívrženci severoafrické odnože teroristické sítě al-Káida. Ti v noci na čtvrtek unesli v sousedním Mali jednoho Francouze a mají na svědomí řadu dalších podobných útoků.

Většina unesených západních občanů v oblasti bývá později propuštěna, podle všeho po zaplacení výkupného. Například v červnu ale islámští radikálové zabili jistého zajatého britského turistu.

0
Ozbrojenci hrozí zabitím tří unesených Francouzů
Ozbrojenci, kteří unesli tři francouzské humanitární pracovníky v Čadu a Středoafrické republice, dnes pohrozili jejich zabitím, pokud Paříž nezačne spolupracovat. Únosci jsou podle svých slov znechuceni chováním Francouzů v Africe. Chtějí, aby bývalí kolonizátoři pracovali v zájmu Afričanů.
„Zabijeme rukojmí, pokud s námi Francie nezačne vyjednávat přímo. Jednoho po druhém, natočíme to,“ prohlásil mluvčí ozbrojenců Mohamad Rizeidží.
Lhůtu, dokdy by měla Francie zareagovat, ale neuvedl.
Jednoho z rukojmích unesla skupina začátkem listopadu v Čadu, kde pracoval pro Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC). Zbylí dva pracují pro francouzskou humanitární organizaci Triangle a únosci je zajali při jiném útoku ve Středoafrické republice.
Mauritánie
Mauritánie