V Mnichově začal soud s nacistickým dozorcem Demjanjukem

Mnichov – Bavorský Mnichov je ode dneška dějištěm jednoho z nejsledovanějších soudních procesů současnosti, možná posledního s údajným nacistickým zločincem. Před tribunálem tam stanul John Demjanjuk, 89letý muž narozený na Ukrajině. Čelí obvinění, že se za druhé světové války spolupodílel na vraždě skoro 28 000 Židů v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor. Hrozí mu trest odnětí svobody na 15 let.

Demjanjuk byl k prvnímu slyšení dovezen v invalidním křesle, byl přikrytý modrým prostěradlem a měl šedou baseballovou čapku na hlavě. Oči měl během slyšení zavřené. Pouze ústa několikrát otevřel, patrně na znamení bolesti. Někteří přítomní se však domnívají, že Demjanjuk se dělal nemocnějším, než ve skutečnosti je.

Němečtí soudci tak mají nyní najít odpověď na otázku, zda je Demjanjuk jen ublížený bezmocný muž, nebo masový vrah. Výjimečný proces přilákal davy, v tlačenici uvízli i důležití svědci. Mnichovský soud nápor nezvládal, lidé čekali ve frontě dlouhé hodiny, mnozí stejně marně.

Video Reportáž a vstup Evy Pláničkové
video

Reportáž a vstup Evy Pláničkové

„Demjanjuka jsme měli na toplistu hledaných zločinců, takže je to náš šťastný den, ale tohle je trapné,“ stěžuje si ředitel Wiesenthalova střediska v Izraeli Efraim Zuroff. Pro příbuzné obětí nacistů ale hodiny už nehrají roli, čekali přes šedesát let. Jedním z nich je i David van Huiden. Přijel z Nizozemska, táhne mu na 80, přesto chtěl být u toho, když soudí muže, který mu měl pozabíjet rodinu. Tehdy mu bylo jedenáct, šel vyvenčit psa. Mezitím si přišli pro jeho nejbližší.

„Já bych se pana Demjanjuka jen rád zeptal, jak by se cítil, kdyby mu někdo posadil matku, otce a sestru do plynu jako mně?“ ptá se van Huiden. Davidovi rodiče viděli už jen koleje, pak tábor zvaný „peklo na zemi“ a před plynovou komorou možná Johna Demjanjuka. Zemřeli s dalšími osmdesáti za půl hodiny na ploše čtyři krát čtyři metry. Demjanjuk ale trvá na tom, že má svědomí čisté.