V urychlovači CERN dosáhli rekordního napětí

Ženeva – Vědci pomocí obřího urychlovače Evropské organizace pro jadernou energii (CERN) dosáhli rekordního napětí. Energie dvojice urychlených svazků částic dosáhla uvnitř 27 kilometrů dlouhého tunelu 1,18 teraelektronvoltů (TeV). Překonali tak dosavadní rekord uskutečněný v 6,3 kilometrů dlouhém urychlovači Tevatron ve středisku výzkumu elementárních částic v USA. Tevatron byl schopen urychlit částice na energii těsně pod 1 TeV.

„Stále pracujeme na podmínkách hladkého spuštění (urychlovače) LHC,“ řekl ředitel CERN Rolf Heuer. „Dnešní test byl fantastický,“ dodal.

Vědci v CERN postupně připravují LHC na urychlení částic na energii 7 TeV. Jejich cílem je nechat takto urychlené částice čelně srazit. V tento okamžik by měly nastat v LHC na jednu miliardtinu vteřiny podmínky, které se objevily při velkém třesku. První kolize částic v plné rychlosti by měly proběhnout v prvním čtvrtletí příštího roku, uvedl CERN.

Obří urychlovač začal znovu fungovat po čtrnáctiměsíční odstávce v polovině listopadu. Před týdnem se pak vědcům podařilo přivést první elektrony ke srážce. Na jednom z největších vědeckých projektů pracuje osm tisíc odborníků z celého světa, včetně těch českých.