Dejte Fidelovi Nobelovku, žádá petice na Kubě

Havana - Na Kubě se sbírají podpisy pod petici, která podporuje snahu o kandidaturu otce kubánské revoluce Fidela Castra na Nobelovu cenu za mír v roce 2010. Sběr podpisů zahájila podle oficiálního kubánského serveru Cubadebate „skupina občanů z Argentiny“, která tak prý chce ocenit pokrok, jehož Kuba od revoluce dosáhla.

Iniciátoři zdůvodňují návrh „úspěchy Kuby na poli zdravotnictví a vzdělání“ pod vládou Fidela Castra v letech 1959 až 2006 „nehledě na nezákonné americké embargo trvající 47 let“. Skupina podle serveru svou iniciativou „realizuje návrhy mnoha společenských, kulturních, univerzitních, politických a lidskoprávních hnutí“

Letošní Nobelova cena za mír pro Baracka Obamu je autorům petice trnem v oku:

„Zatímco se politici, kteří již Nobelovu cenu dostali, věnují vývozu námořní pěchoty, vypouštění raket a bomb na ničené národy a plundrují jejich přírodní i lidské zdroje, Fidel Castro přispěl k míru ve světě vysíláním tisíců lékařů, učitelů, vychovatelů, umělců a sportovců na mise do stovky chudých zemí.“

Podle propozic ocenění ale kandidáty Nobelových cen za mír mohou navrhnout jen poslanci, ministři, významné osobnosti, dosavadní laureáti nebo sám Nobelův výbor, nikoli „skupina občanů“.

Třiaosmdesátiletý Fidel Castro v červenci 2006 odstoupil ze zdravotních důvodů z vedoucích funkcí a předal moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi. Kuba, jedna z posledních bašt komunismu na světě, bývá pravidelně kritizována za porušování lidských práv a svobod občanů.