Čtyři vězni z Guantánama putovali do Evropy, dva čeká soud

Řím/Paříž - Čtyři vězni z americké věznice na Guantánamu byli v pondělí večer převezeni do Evropy. Dva Tunisané podezřelí z verbování sebevražedných atentátníků v Afghánistánu putovali do Itálie, kde stanou před soudem kvůli obvinění z účasti na mezinárodním terorismu. Alžířan a Palestinec byli eskortováni do Francie, respektive Maďarska, kde budou podle agentur AP a AFP propuštěni na svobodu.

Tunisané Ádil bin Mabrúk a Muhammad bin Riáz Nasrí jsou rovněž podezřelí z členství v severoafrické teroristické skupině napojené na mezinárodní síť al-Káida. Třiačtyřicetiletý Nasrí byl údajně šéfem této organizace. Do Afghánistánu, kde prodělal - stejně jako Mabrúk - výcvik v táboře al-Káidy, se dostal přes Itálii a Pákistán. Při bombardování oblasti Tora Bora byl zraněn a padl do rukou Američanů. Jeho o čtyři roky mladší kolega byl zadržen na afghánsko-pákistánské hranici. Oba byli okamžitě po příletu do Milána vzati do vazby.

Itálie podle tamního ministra spravedlnosti Angelina Alfana přijala vězně z Guantánama jako „konkrétní politický důkaz“, že chce pomoci americkému prezidentovi Baracku Obamovi zavřít tuto věznici pro osoby podezřelé z terorismu. Premiér Silvio Berlusconi slíbil přijmout celkem tři Tunisany, kteří tam byli zadržováni. Zda a kdy přiletí ten třetí, není zatím známo.

Do Francie zamířil devětatřicetiletý Sábir Lámar z Alžírska, který byl s dalšími pěti krajany zadržen v roce 2001 v Bosně kvůli podezření, že chystali atentát na americkou ambasádu v Sarajevu. Americký soud je ale později obvinění zbavil, a proto bude moci ve Francii „zahájit nový život“ na svobodě, jak prohlásil jeho právník.

Posledním propuštěným je údajně Palestinec, jehož přijalo Maďarsko. K němu ale zatím podle agentur nejsou k dispozici žádné bližší informace.

Stihne Obama Guantánamo zavřít do konce roku? 

Obama krátce po svém nástupu do úřadu slíbil zařízení na Guantánamu zrušit do ledna příštího roku. Panují ale obavy, zda to stihne. Zadržované z kubánské základny v minulých měsících přijalo už několik evropských států. V září putovali do Irska dva Uzbeci a Portugalsko se ujalo dvou Syřanů. Ti byli ale soudem propuštěni na svobodu, stejně jako dva bývalí vězni z Guantánama převezení do Alžírska.

Věznice na základně v Guantánamu funguje od ledna 2002 z rozhodnutí předchozího amerického prezidenta George Bushe. Po převozu poslední čtveřice tam v současnosti zůstává 211 lidí.