Pařížská aukce nabízí kostry dinosaurů i meteority

Paříž - Aukční síň Drouot-Montaigne v Paříži otevírá dvoudenní dražbu vzácných koster dinosaurů, desítky zkamenělin, ale i meteoritů. Celkem je vystaveno 250 předmětů, jejichž cena začíná v přepočtu na čtyř tisících korunách. Nejcennější exponát, kterým zřejmě bude meteorit starý skoro 5 miliard let, má přijít zájemce na sumu přesahující deset milionů korun.

Asi nejvýznamnějším exponátem je kostra Spinosaura - největšího známého dravého dinosaura. Hodnota osmimetrové kostry staré asi 100 milionů let se odhaduje v řádech stovek tisíc eur. „Tento dinosaurus je složený z kostí několika různých jedinců. Jsme si jistí, že všechny kosti jsou pravé. Byly nalezeny na poměrně velkém území Maroka v rámci akce paleontologů, která probíhala skoro dvacet let,“ popisuje paleontolog Andrea Valli.

Pořadatel aukce Bertrand Cornette de Saint-Cyr by byl rád, kdyby kostra Spinosaura skončila v nějaké odborné instituci. „Zároveň tu ale je spousta sběratelů, milovníků prehistorie, kteří mají zájem ji koupit,“ dodává.

K mání je také asi padesátka meteoritů. Mezi rekordní patří tunový kolos vážící víc než tunu. Byl objeven na Sibiři a je starý víc než 4,5 miliardy let, což odpovídá stáří sluneční soustavy.