V Mongolsku otevřeli první lyžařskou sjezdovku

Ulánbátar - I když v Mongolsku většinou mrzne, až praští, místní lidé moc zimním sportům nefandí. Teprve nedávno tu například vzniklo první lyžařské středisko. Kousek za metropolí Ulánbátarem vyrostl první lyžařský areál v zemi, kde se Mongolové mohou na lyžích pustit ze svahu. V novém lyžařském středisku jsou dvě sedačkové lanovky, vleky, devět sjezdovek a teď už i stovky nadšených lyžařů. Většina sjezdovek je určená pro začátečníky. Lyžování totiž v zemi nemá velkou tradici. 

Mongolské zimy bývají velmi tuhé, teploty padají hluboko pod bod mrazu, sněží tu ale málo – v průměru jen 20 centimetrů za celou zimu. Sjezdovky proto zasněžuje 15 děl dovezených z Itálie. 

Středisko je na severovýchodě země - ve 1400 metrech nad mořem na svazích horského masivu Bogd-úl, jen 15 minut od hlavního města Ulánbátaru. Z nové zábavy se proto těší hlavně obyvatelé metropole.  

Ve středisku funguje lyžařská škola i půjčovna lyží, lyžařských bot a všeho potřebného. Najednou dokáže vybavit až 4 tisíce lidí. Půjčovné a permanentka na den stojí dohromady v přepočtu přes 400 korun. Areál nebude opuštěný ani v létě, milovníky zimních radovánek vystřídají golfisté.