Homosexuálové chtějí mít v Buenos Aires svatbu, soud je proti

Buenos Aires - Argentinský soud pozastavil sňatek homosexuálů, který se měl dnes konat v Buenos Aires. Chce, aby případ projednal Ústavní soud. Byla by to přitom první svatba příslušníků stejného pohlaví v Latinské Americe. Snoubenci přesto chtějí na úřad dorazit, mají totiž povolení od jiného soudce. Buenos Aires umožňuje homosexuální svazky už 7 let, sňatek ale měl být úplně první.

Soudkyně Marta Gómezová Alsinaová nařídila sňatek dvou mužů pozastavit, dokud o případu nerozhodne Ústavní soud. Zamilovaný pár - José María De Bello a jeho partner Alex Freyre - i tak plánují dnes svatbu uskutečnit, mají totiž povolení od jiného soudu. Muži proto dál pokračují v přípravách obřadu. 

Formálně jsou přitom sňatky osob stejného pohlaví v Buenos Aires povolené už od roku 2002, takový svazek má ale jen omezená práva - na rozdíl od manželství heterosexuálních párů. 

Zákon o homosexuálních sňatcích je nyní v argentinském Kongresu zablokován a první uskutečněný sňatek by mohl být výrazným podnětem pro obnovení diskuse.