Syn filipínského guvernéra má stát za masakrem

Manila - Filipínský prokurátor obžaloval prvního člověka kvůli masakru, při kterém minulý měsíc zemřelo 57 politiků, jejich příbuzných a novinářů. Z několikanásobné vraždy viní Andala Ampatuana mladšího, který patří k vlivnému klanu ovládajícímu autonomní oblast Mindanaa. On jakýkoli podíl odmítá. Svědci ho ale viděli, jak vede skupinu ozbrojenců. Policie vyšetřuje ještě dalších 20 lidí.

Ampatuan starší je jedním z filipínských guvernérů, jeho klan ovládá už několik desetiletí provincii Maguindanao. Na post guvernéra chtěl v nadcházejících volbách kandidovat také Ismael Mangudadatu, jeho žena a příznivci byli mezi mrtvými, které unesli neznámí ozbrojenci a zabili je. 

Spekuluje se, že za násilím je politická rivalita a že si vraždy objednal právě Ampatuan. Jeho syna svědci údajně viděli na místě činu. Kromě Ampatuana mladšího byly kvůli masakru zadrženy dvě desítky dalších osob. 

Klan Ampatuanů popírá jakoukoli účast na masakru a připisuje ho muslimským povstalcům. O víkendu uspořádal shromáždění svých stoupenců, aby dokázal, jaké podpoře se těší, a najal si 40 právníků.