Obama konečně řekne, co s Afghánistánem

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes zveřejní dlouho očekávanou strategii pro Afghánistán. Očekává se, že americké jednotky v Afghánistánu posílí nejméně o 30 tisíc dalších vojáků. Obama dnes v hodinové telefonické konverzaci vysvětlil své záměry afghánskému prezidentovi Hamídovi Karzáímu. Se strategií seznámil i zástupce Velké Británie, Francie a Ruska.

Odpověď na otázku, jak dál v Afghánistánu, zveřejní dnes americký prezident Barack Obama v televizním projevu na vojenské akademii West Point. Podle pozorovatelů zřejmě do Afghánistánu pošle nejméně 30 tisíc dalších vojáků. Vrchní velitel aliančních sil, generál Stanley McChrystal, jich chce ještě o 10 tisíc víc.

Nyní působí v Afghánistánu 68 tisíc Američanů. Jeden voják přitom ročně přijde Washington na milion dolarů. I tak chce ale Obama Američany v Afghánistánu ponechat. O konkrétním datu stažení jednotek proto Obama dnes skoro určitě mluvit nebude. Dá ale jasně najevo, že Američané nebudou v Afghánistánu navždy.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Americká veřejnost o válce v Afghánistánu čím dál tím víc pochybuje. Nelíbí se jí stoupající počet obětí ani chaos, který následoval po srpnových prezidentských volbách.

Obama chce od Evropy až 10 tisíc vojáků

Zdroje ze Severoatlantické aliance dnes vedly, že Obama chce od evropských spojenců posily až 10 tisíc vojáků pro Afghánistán. Zatím se hovořilo o 5000 vojácích.

Obama údajně žádá například Paříž o posilu 1 500 vojáků. Británie už oznámila, že pošle do Afghánistánu začátkem prosince dalších 500 vojáků. Počet svých příslušníků v této zemi tak zvýší na 9500. Slovensko už nabídlo dalších 250 vojáků a Gruzie mezi 700 a tisícem vojáků.