Demjanjukův obhájce chtěl přerušit proces, soud mu nevyhověl

Mnichov (Německo) – Mnichovský soud dnes nevyhověl požadavku obhájce Johna Demjanjuka na přerušeního soudního procesu. Podle právníka se německá justice jeho devětaosmdesátiletého klienta zmocnila nezákonně. Dozorce z nacistického koncentračního tábora Demjanjuk je obžalován z toho, že se podílel na smrti 27 900 lidí, a to vědomě.

Demjanjukovi advokáti dříve také poukazovali na jeho špatný zdravotní stav. Po průtazích ho ale v květnu Spojené státy vydaly do Německa. Je to zřejmě jeden z posledních procesů s případným nacistickým zločincem. Dosud se nepodařilo Demjanjukovi žádný konkrétní čin doložit. Obžaloba argumentuje tím, že Sobibor byl vyhlazovací tábor. Kdo v něm pracoval, neměl podle ní jiný úkol, než přispívat k vraždění zavlečených mužů, žen a dětí. Obžalovaný převzal prý i ideologii nacistů a ochotně se na zabíjení Židů podílel, „protože sám chtěl jejich zabíjení z rasově ideologických důvodů“.

Nevinný stařeček, či masový vrah?

Demjanjuk si žalobce vyslechl se zavřenýma očima na pojízdném lůžku pod bílou přikrývkou. K případu se nevyjadřoval. Dříve svou vinu popíral. Procesu se účastní i bývalí vězni či pozůstalí po obětech.

Demjanjukův obhájce Ulrich Busch dnes řekl, že jeho mandant se dostal do Německa i přes svou smrtelnou chorobu „nucenou deportací z USA“. Německá justice se tak muže prý zmocnila ilegálním způsobem.

Znalci z oboru medicíny v pondělí ale popřeli, že by Demjanjuk byl na smrt nemocný. Podle nich je schopen proces zvládnout. Denně se ale nesmí jednat déle než dvakrát po hodině a půl.