Ahmadínežád: O jádru už se Západem jednat nebudeme

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes potvrdil výstavbu dalších 10 jaderných provozů a odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu. Tato otázka je podle něj již pro Teherán vyřešena a rozhovory jsou zbytečné. Kritizoval také Rusko za to, že podporuje rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) proti Íránu.

Ahmadínežád odmítl návrh USA a dalších zemí, aby se Írán vrátil k jednacímu stolu. „Íránská jaderná otázka je vyřešena. Nebudeme o této záležitosti hovořit (s velmocemi). Rozhovory nejsou třeba,“ zdůraznil Ahmadínežád v íránské státní televizi.

USA, které letos přizvaly Írán k dialogu o jeho jaderném programu, daly Teheránu na dohodu čas do konce roku. Nepodaří-li se k ní dospět, čekají Írán asi nové mezinárodní sankce. Izrael dokonce hrozí vojenským řešením problému. Ahmadínežád zdůraznil, že se sankcí nebojí.

Ahmadínežád: O výstavbě nových zařízení MAAE informovat nemusíme

Nedělní zpráva z Íránu o výstavbě deseti nových zařízení na obohacování uranu je podle Ahmadínežáda pravdivá. Teherán přitom není povinen informovat MAAE o plánech na budování jaderných zařízení, pokud k tomu nepoužívá dovážené technologie, poznamenal prezident v televizním vystoupení.

Vyjádřil také přesvědčení, že je nemožné izolovat Írán sankcemi. Jde podle něj jen o psychologickou válku proti Íráncům. „Je to směšné. Oni nás potřebují víc než my je. Žijí v minulosti,“ řekl v narážce na západní představitele Ahmadínežád.

Ahmadínežád: Moskva udělala chybu

Íránský prezident také vytkl Moskvě, že hlasovala pro nedávnou rezoluci MAAE. „Rusko udělalo chybu, že podpořilo protiíránské rezoluce. A jsme přesvědčeni, že jejich analýzy v tomto ohledu nebyly správné,“ vzkázal íránský prezident do Moskvy, s níž Teherán udržuje tradičně dobré vztahy, hlavně obchodní.

Rusko nebude stát stranou, pokud se mocnosti dohodnou na zavedení sankcí proti Íránu, uvedl krátce před Ahmadínežádovým vystoupením nejmenovaný vysoce postavený ruský diplomat.