Íránci propustili zbloudilé britské jachtaře

Teherán - Íránci propustili pět Britů, kteří na jachtě vpluli do jejich vod v Perském zálivu. Oznámil to íránský státní rozhlas. Loď s pětičlennou posádkou se dostala na území Íránu nedopatřením cestou z Bahrajnu 25. listopadu. Od té doby je tamní úřady zadržovaly. Britští diplomaté opakovaně vyzývali, aby Teherán Brity propustil.

Britský ministr zahraničí David Miliband jednal v úterý večer se svým íránským partnerem Manúčehrem Mottakím. Vyzval ho, aby umožnil konzulovi přístup k zajatým jachtařům a také jejich rychlé propuštění. Jednání byla zřejmě úspěšná, protože íránský státní rozhlas bez dalších podrobností oznámil: „Írán dostal potřebné záruky a všech pět lidí propustil na svobodu.“

Íránci zadrželi posádku jachty Kingdom of Bahrain, která se ocitla v íránských vodách. Jachtaři směřovali z Bahrajnu do Dubaje, kde se chtěli zúčastnit jachtařských závodů, které začaly 26. listopadu v Dubaji a o dva dny později skončily v ománském Maskatu.

V posádce jsou zkušení jachtaři a navigátoři, přesto nedokážou vysvětlit, jak mohli zabloudit do íránských vod. Podle expertů museli mít jachtaři potíže s lodí, zřejmě je unášel proud nesprávným směrem. Podle zdroje z pozemního střediska posádky měla jachta skutečně problém, a to s lodním šroubem.