Unijní ministryně zahraničí Ashtonová pod palbou otázek europoslanců

Brusel – První ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová dnes na půdě Evropského parlamentu čelila palbě otázek europoslanců. Šéfka unijní diplomacie, kterou vedoucí představitelé zemí EU do funkce vybrali v půlce listopadu, musela odpovídat dvě hodiny na otázky o obchodu, globálním oteplování, rozšiřování EU, postavení žen ve společnosti, vztazích unie s nejrůznějšími státy či bloky světa nebo také o konfliktech, jako je třeba zdlouhavý a krvavý izraelsko-palestinský spor.

„Myslím, že mám kvality vhodné pro tento post,“ podotkla Ashtonová v reakci na poznámky, že jí chybějí zkušenosti. „Možná nejsem vaší volbou, ale jsem jejich,“ připomněla, že nejvyšší činitelé všech 27 zemí EU ji vybrali jednomyslně.

„Ne vše se daří ve světle reflektorů,“ nastínila Ashtonová, že je přívržencem takzvané tiché diplomacie. O některých věcech je ale prý třeba hovořit bez obalu, poznamenala a konkrétně se zmínila o otázce lidských práv. „Něco musíme říkat nahlas,“ podotkla.

Ashtonová se musela vypořádat i s řadou otázek „na tělo“. Někteří jí vyčítali i minulost, v 80. letech totiž sháněla peníze pro levicové aktivisty v Británii. Ti pořádali blokády vojenských základen, demonstrace proti umístění raket USA apod.

„Původ darů pro Kampaň za jaderné odzbrojení je nejasný. Existuje vážné podezření, že šly ze Sovětského svazu,“ řekl dnes britský europoslanec Stuart Agnew. Ashtonová se bránila slovy, že nikdy „nepřijala peníze od žádného komunistického státu.“ U 38 procent příjmů se nedokázalo prokázat dárce, peníze se totiž prý vybíraly na ulici.

V čele Evropy se to bývalými levicovými radikály jen hemží

„Dáma s podezřelou minulostí je pro nás ze střední a východní Evropy člověk, který by na takovém místě sedět neměl,“ řekl pro ČT europoslanec za ODS Ivo Strejček.

Ashtonové se zastává europoslanec za ČSSD Libor Rouček, podle něj je vysloužilých levicových radikálů v čele Evropy víc: „Pan Barroso ve svém mládí byl maoista, předchůdce paní Ashtonové Javier Solana dokonce bouřil proti vstupu Španělska do NATO. Potom víme, že se stal generálním tajemníkem NATO.“

Většina poslanců nemá vůči první ministryni zahraničí EU výhrady. Víc než minulost některým vadí její nulová zkušenost se zahraniční politikou. Ani to by ji ale ohrozit nemělo.

Catherine Ashtonová
Zdroj: AP Photo
Autor: Geert Vanden Wijngaert