Peruánský gang obchodující s lidským tukem zřejmě neexistuje

Lima - Šéf peruánské policie odvolal velitele kriminálního oddělení vyšetřujícího existenci gangu, který údajně vraždil za účelem získání lidského tuku pro evropský černý trh pro kosmetické a farmaceutické účely. Mezitím se objevily názory, že úřady si příběh o gangu vymyslely ve snaze rozptýlit podezření, že policie má v posledních letech na svědomí smrt několika desítek lidí. Odborníci byli k možnosti existence černého trhu nebo kosmetické či zdravotnické hodnoty tuku odebraného cizí osobě skeptičtí, u zatčených se nicméně tuk našel.

Vyšetřování gangu pojmenovaném pishtacos po mýtických zabijácích vraždících lidi kvůli tuku vedl šéf kriminální policie Félix Murga a šéf peruánské policie pro boj proti únosům Jorge Mejía. Oba původně tvrdili, že zloději tuku mohou stát za zmizením až 60 lidí v centrální provincii Huánuco. Peruánský deník La República však poté citoval tamější policii, podle níž byla tato tvrzení nadsazená. Překvapivý je podle agentury AP také fakt, že úřady obvinily podezřelé kromě vražd, spiknutí a držení zbraní také z překupnictví drog.

Velitel peruánské policie v úterý oznámil, že Murga byl propuštěn. Policie podle něj zahájila vnitřní vyšetřování. Bývalý náměstek ministra vnitra Carlos Basombrio naznačil, že policie si mohla příběh vymyslet, aby odvrátila pozornost od nedávno zveřejněného magazínového článku, podle něhož policisté v letech 2007 a 2008 v pobřežním městě Trujillo zabili 46 podezřelých.

Policie tvrdila, že tuk byl prodáván prostředníkům v peruánské metropoli Limě a pak zasílán kosmetickým společnostem v Evropě. Zatčeni byli tři muži, mezi nimi i šestapadesátiletý vůdce gangu Hilario Cudena, a jedna žena. Úřady nicméně žádný prodej lidského tuku nepotvrdily. Identifikovat dokázaly jednu oběť. Užití v medicíně a kosmetice může mít podle odborníků lidský tuk odsátý samotnému pacientovi. Pochybnosti vyvolala i existence černého trhu s lidským tukem, údajně totiž existuje dostatek lidí, kteří by byli připraveni ho darovat.