Režisér Polanski se z věznice do domácího vězení přesune v pátek

Ženeva – Zadržovaný režisér Roman Polanski se v pátek přesune z věznice do domácího vězení. Podle zpravodajských agentur to dnes uvedlo švýcarské ministerstvo spravedlnosti. Slavný filmař polského původu na své případné vydání do Spojených států k soudu bude čekat ve své vile v alpském lyžařském středisku Gstaad. Polanski je obviněn z pohlavního zneužití třináctileté dívky v roce 1977, k činu se přiznal.

Podle mluvčího ministerstva Folca Galliho bude šestasedmdesátiletý Polanski z věznice propuštěn a přepraven do Gstaadu po 13:00 SEČ. Další podrobnosti nechtěl mluvčí sdělit. Podmínkou propuštění do domácího vězení bylo složení kauce ve výši 4,5 milionu franků (skoro 78 milionů korun). Režisér navíc bude muset odevzdat své osobní doklady a nosit elektronický náramek, který bude zaznamenávat jeho polohu.

Polanského zatkla 26. září ve Švýcarsku policie poté, co přijel na filmový festival. V USA mu hrozí až dvouletý trest vězení za pohlavní styk s třináctiletou dívkou v roce 1977. Sex s mladistvou se považuje ve Spojených státech za znásilnění. Režisér se k činu přiznal, později ale uprchl do Evropy a do USA nepřiletěl ani v roce 2003 převzít Oscara za své drama Pianista.