V Damašku kvůli roztržené pneumatice vybuchl autobus, 3 mrtví

Damašek – Na předměstí syrské metropole Damašku dnes explodoval autobus s íránskými poutníky. Původní zpráva hovořila o teroristickém útoku a nejméně deseti mrtvých, syrský ministr vnitra Saíd Sammúr však útok popřel. Podle něj se roztrhla pneumatika autobusu, její výbuch zabil tři lidi a několik dalších zranil.

„Autobus zastavil u čerpací stanice, aby dofoukl jednu z pneumatik. Při explozi zahynuly tři osoby,“ řekl Sammúr. Svědci, které předtím citovaly místní i zahraniční televize, hovořili o šesti mrtvých a o tom, že v zadní části autobusu nebo pod ní vybuchla bomba. Mezi mrtvými měli být také dva Íránci.

Autobus vybuchl v 7:30 SEČ ve vzdálenosti asi půl kilometru od mauzolea Sajjidy Zajnab. Je to častý cíl muslimských poutníků a v okolí bydlí rovněž mnoho šíitských uprchlíků z Iráku. Sammúr řekl, že se na místě nenašla žádná výbušnina ani další známka toho, že šlo o teroristický čin.

Místo je poutním místem pro šíity i sunnity

Ministr zahraničí Valíd Mualim, který dnes jednal se šéfem íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saídem Džalílím, se na tiskové konferenci odmítl k incidentu vyjádřit.

Zajnab je jedna z vnuček proroka Mohameda. Unikla před smrtí z bitvy u irácké Karbaly, kde zahynul její bratr Husajn, uctívaný šíity jako mučedník. Velkolepé mauzoleum nad hrobem Sajjidy Zajnab je postaveno v perském stylu na velmi rušném okraji syrské metropole. Kromě šíitů se k němu chodí klanět také vyznavači sunnitské větve islámu.

Výbuch v Damašku
Výbuch v Damašku