Při atentátu v Mogadišu zahynuli tři ministři tamní vlády

Mogadišo - Exploze v hotelu v somálském Mogadišu zabila tři ministry tamní vlády. Oběti výbuchu měly na starost zdravotnictví, vzdělání a vyšší školství. Nálož zabila ještě dalších šestnáct lidí a přes tři desítky dalších zranila, podle svědků ale šlo o útok jednoznačně cílený na členy vlády. Somálská vláda, podporovaná Západem, je velmi slabá, zemi ovládají spíše ozbrojenci. Úřady z atentátu podezírají radikální islamisty ze skupiny Šabáb, ti ale účast na útoku popírají.

Zahynula ministryně zdravotnictví Qamar Adenová Aliová, ministr školství Ahmed Abdulahi Waayeel a ministr vysokého školství Ibrahim Hassan Addow. Členové vlády se v hotelu Shamo účastnili slavnostní univerzitní promoce studentů informatiky, strojírenství a medicíny. Mladí lékaři vystudovali Benadirovu univerzitu, která vznikla v roce 2002. Zdravotníků je v Somálsku stále akutní nedostatek. Absolventi měli nahradit starší kolegy, kteří před násilím ze země uprchli nebo mu sami podlehli. Při explozi byl zraněn také ministr sportu Suleyman Olad Roble. O život přišli i dva somálští novináři, další dva byli vážně zraněni.

Podle somálského ministra informací byl atentátník převlečen do ženských šatů. Jde o nejhorší útok v Somálsku od června, kdy radikální islamisté ze skupiny Šabáb v centrálním Somálsku při sebevražedném atentátu zabili somálského ministra bezpečnosti a dalších 30 lidí.

O dnešních pachatelích zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti, podezřelí ale jsou radikální islamisté.

Somálsko nemá funkční vládu od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho. Prozatímní vláda prezidenta šajcha Sharifa Sheikha Ahmeda kontroluje jen malou část země. Z chaosu v zemi podle expertů profitují radikální povstalecké skupiny, z nichž některé mají podle USA vazby na mezinárodní teroristickou síť al-Káida.