Itálie by mohla do Afghánistánu poslat až 1000 vojáků

Řím/Brusel - Italský ministr obrany přislíbil poslat do Afgánistánu dalších tisíc vojáků na boj proti Talibanu. O posílení afghánské mise dnes v Bruselu jednají ministři zahraničí NATO. Prezident Obama oznámil včera navýšení amerických jednotek o 30 tisíc. Generální tajemník NATO Rasmussen věří, že členové aliance dají dohromady alespoň 5tisícovou posilu. Česko by mohlo navýšit svoji misi až o sto vojáků.

Důležitou částí jednání v Bruselu bude také analýza situace v Afghánistánu a to, jak bude aliance dál posilovat své jednotky v této chudé středoasijské zemi sužované násilím. Ministři budou také hovořit o tom, že se Spojené státy rozhodly vyslat do Afghánistánu k boji proti povstaleckému hnutí Taliban dalších 30 000 vojáků. 

Italská média spekulovala o nasazení až 1500 nových členů italské armády k současným 2800 vojákům v Afghánistánu, toto číslo však italský ministr popřel. „Je to jen hypotéza, maximální kvóta, které nikdy nedosáhneme… Pohybujeme se pod ní,“ řekl. 

Na otázku, zda se skutečný počet pohybuje kolem tisícovky, La Russa odpověděl: „Řekl bych, že ano.“ Podle ministerstva by se italští vojáci mohli příští rok přesunout do Afghánistánu z mírových misí na Balkáně a v Libanonu.