Polský Sejm kritizuje rozsudek štrasburského soudu o křížích

Varšava - Polský Sejm v dnešním usnesení kritizuje nedávný rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, který se týkal umisťování krucifixů na veřejných budovách. Soud totiž začátkem listopadu rozhodl, že vyvěšování krucifixů ve státních školách v Itálii je porušením náboženské svobody a vzdělávání. To řadu lidí v tradičně silně katolickém Polsku rozhořčilo. Pro usnesení o ochraně svobody vyznání a podpoře hodnot, jež jsou společným dědictvím evropských národů, hlasovalo 357 poslanců, proti bylo 40, šlo o levicové zákonodárce. Pět se hlasování zdrželo.

V dokumentu Sejmu se uvádí, že „kříž není jen náboženským symbolem a symbolem boží lásky k lidem, ale na veřejných místech připomíná i připravenost obětovat se pro druhého“. V Polsku visí krucifix v Sejmu i Senátu, ve zdravotnických zařízeních nebo například ve školních třídách.

Poslanec vládní Občanské platformy Jacek Žalek si myslí, že pochybovat o právu na umisťování krucifixů na veřejných místech se nesmí. „Pokud dnes budeme lhostejní vůči porušování práva, nebude nás moci v budoucnu překvapit, až další generace budou lhostejné, když se bude krucifix odstraňovat nejen ze stěny, ale i z oltáře,“ prohlásil Žalko.

Polsko je věřících i nevěřících, říkají odpůrci

Levicoví poslanci naopak připomínají, že v polské ústavě je zakotvena neutralita státu ve věci náboženského vyznání. „Polsko patří i těm lidem, kteří věří v jiného boha nebo jsou nevěřící,“ řekla Izabela Jarugová-Nowacká z poslaneckého klubu Levice.

Proti rozsudku štrasburského soudu se ohradil i konzervativní prezident Lech Kaczyński. V den svátku nezávislosti, který si Poláci připomínají 11. listopadu, řekl, že nikdo v Polsku nepřistoupí na to, že by se ve školách nesměly vyvěšovat krucifixy. „Možná, že někde jinde ano, ale v Polsku ne,“ prohlásil tehdy prezident. Podle vládní zmocněnkyně pro rovnoprávnost Elžbiety Radziszewské se Polska verdikt netýká, protože vyvěšování krucifixů na veřejných místech je dobrovolná věc a žádný zákon to nikomu nepřikazuje.