Na Slovensku se narodila siamská dvojčata

Bratislava – V bratislavské nemocnici na Kramároch se dnes narodila siamská dvojčata. Jsou stejného pohlaví, na svět přišly císařským řezem. Děti mají srostlé přední části těla, údajně mají společná játra. Dvojčata byla převezena do dětské fakultní nemocnice. Zdravotní stav chlapců je vážný, v současnosti probíhá jejich stabilizace. Kdy a zda vůbec by mohli být chlapci odděleni, nechtějí nyní lékaři ještě říct.

„Matka podepsala prohlášení, že si nepřeje jakoukoli medializaci okolností porodu a s tím souvisejících skutečností,“ řekla mluvčí nemocnice Rút Geržová. Jedno z dětí má problémy se srdcem a druhé trpí poruchou zvanou hydrocefalus, což je patologicky zvýšené množství mozkomíšního moku v centrálním nervovém systému.

Na Slovensku jde za posledních devět let už o třetí případ. V roce 2000 se na východním Slovensku narodila dvojčata, byla to děvčata, lékaři je úspěšně oddělili a letos oslavily dívky deváté narozeniny. V roce 2001 se pak narodila siamská dvojčata – chlapci – ti ale takové štěstí neměli. Oba zemřeli dva měsíce poté, co byli při operaci odděleni.

Podle statistických údajů připadají jedna siamská dvojčata na přibližně 50 000 porodů, ale jen malé procento z nich se narodí živých. Asi polovina z nich pak umírá jen několik hodin po porodu. V Česku se podle dostupných údajů narodila živá siamská dvojčata naposledy v roce 1986.