Měnová reforma v KLDR přinesla destabilizaci nestabilního trhu

Pchjongjang – Severokorejská lidová republika v pondělí provedla měnovou reformu. Důvodem reformy byla vysoká míra inflace, která zemi sužovala. Peníze se vyměňují v kurzu starých k novým v poměru 100:1. V praxi to znamená, že se všude škrtly dvě nuly. V zemi ale vázne dodávka nových bankovek, lidé tak nemají dost peněz k nákupu základních potravin.

V pondělí, kdy reforma proběhla, byly uzavřeny veškeré obchody a směnárny. Staré peníze přestaly platit, do neděle si mají pak lidé vyměnit všechny peníze. Těch se ale nedostává, výměna na mnoha místech vázne.

Severokorejská vláda chce pomocí měnové reformy bojovat s vysokou inflací, druhým záměrem je přerozdělení majetku. Vládě se totiž nelíbí postupné bohatnutí lidí, kteří obchodují na tržištích. Soukromí trhovci jsou tolerováni, jejich rostoucí majetek ale ne. Kimův kabinet tak chce přerozdělit jejich majetek mezi nemajetné.

Video V areálu chemické výroby v Otrokovicích zasahovali hasiči
video

V areálu chemické výroby v Otrokovicích zasahovali hasiči

Reálný život v KLDR je poněkud krušný, za peníze se v obchodech nedá v podstatě nic koupit. Lidé dostávají příděly potravin, v tomto základním balíčku je rýže, některá zelenina a cukr. Na soukromých tržištích, kde fungují tržní ceny, si za peníze lze koupit různé zboží, jedná se především o dovoz z Číny. Zemědělci zde také prodávají své přebytky. Kilogram jablek zde však odpovídá zhruba polovině severokorejské mzdy.

KLDR prošla v poslední době několika měnovými reformami, ta poslední se konala v roce 2002.