Karzáí chce vyjednávat o míru se šéfem Talibanu

Kábul - Afghánský prezident Hamíd Karzáí dnes oznámil, že chce vyjednávat s vůdcem Talibanu. Podle svých slov udělá vše pro dosažení míru, včetně setkání s vůdcem afghánského fundamentalistického hnutí Taliban mullou Muhammadem Umarem. Ten ale nedávno vybídl lidi na Západě, aby neposlouchali zdůvodnění války, jak ho předkládá americký prezident Barack Obama. Vyzval také k porážce jednotek NATO, jako byli poraženi jiní okupanti v dějinách Afghánistánu.

Karzáí dnes upozornil, že chce záruky, že Spojené státy a jejich mezinárodní partneři podpoří jakoukoli mírovou nabídku. Předchozí úsilí o jednání s Talibanem bylo podle něho zmařeno, když mezinárodní síly pokračovaly v pronásledování bývalých členů Talibanu přesto, že se tito lidé již odboje neúčastnili. Podle Karzáího nejsou všichni členové Talibanu teroristi, příslušníci al-Káidy a dalších teroristických skupin ale nejsou v zemi vítáni, dodal.

Umar: Nenechte se obelhat Obamou, Pan Ki-munem a Brownem

V prohlášení u příležitosti konce muslimského postního měsíce ramadánu mulla Umar uvedl, že americké a britské ofenzivy v minulých měsících byly neúspěšné. „Afghánský islámský emirát vyzývá veřejnost na Západě, aby se nenechala oklamat tvrzením Baracka Obamy, který říká, že válka v Afghánistánu je nutná. Západ nemusí tuto válku vést,“ řekl Umar.

„Veřejnost na Západě by se také neměla nechat klamat generálním tajemníkem NATO a britským premiérem, kteří tvrdí, že válka je vedena kvůli obraně Západu. Taková klamná a neopodstatněná prohlášení vás nesmějí zmást,“ zdůraznil Umar.

Mulla Muhammad Umar
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP File