Návštěvníci pařížských muzeí mají smůlu: Stávkuje už i Versailles a Louvre

Paříž - Několik pařížských muzeí a památek pokračovalo dnes ve stávce kvůli odporu jejich zaměstnanců vůči reformní politice vlády. Ta v boji za menší náklady mimo jiné snižuje počty státních zaměstnanců. Ke stávce se dnes připojili pracovníci královského paláce Versailles a nejvýznamnějšího francouzského muzea Louvre. Podle ministerstva kultury není ale dosah stávky v celonárodním průměru nijak významný.

Už ve středu zůstaly turistům uzavřené brány muzea Orsay, kde jsou zejména vystaveny obrazy impresionistů, také centra Pompidou, které je nepřístupné od minulého týdne, a rovněž Rodinova muzea. Stejně tak nebylo možné se dostat například na vyhlídkovou plošinu Vítězného oblouku, z něhož je pěkný výhled na třídu Champs-Elysées.

Podobně jako ve středu se i dnes Louvre otvíral se zpožděním, dokud vedení nedopočítalo své pracovníky, kteří se rozhodli nestávkovat, aby vědělo, nakolik je s to poskytovat návštěvníkům příslušné služby. Původně bylo oznámeno, že část expozic otevřel, ale nakonec zůstal zavřený. Vchod u skleněné pyramidy na nádvoří paláce blokovali stávkující.

Bez výsledku skončilo ve středu večer jednání zástupců odborů s ministrem kultury Frédérikem Mitterrandem ohledně možného řešení situace. Ministr se totiž postavil za záměr vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho pokračovat ve snižování zaměstnanců na principu, že za dva odcházející do důchodu nebo z jiného důvodu je přijímán pouze jeden. Nejhůře je tímto opatřením postiženo centrum Pompidou, kde je věkový průměr zaměstnanců nejvyšší. Tento výstavní palác je také postižen stávkou od minulého týdne - potom teprve následovala i další muzea.