Příští maďarská vláda zřejmě zablokuje českou výjimku z listiny

Budapešť - Pokud favorizované maďarské opoziční hnutí Fidesz se spřátelenou Křesťanskodemokratickou lidovou stranou (KDNP) vytvoří po jarních parlamentních volbách vládu, bude kabinet hlasovat proti české výjimce z Listiny základních práv v rámci Lisabonské smlouvy. Prohlásil to dnes předseda lidovců Zsolt Semjén.

Česká výjimka není součástí Lisabonské smlouvy, která vstoupila v platnost 1. prosince. Má se jí však stát v budoucnu, kdy bude pravděpodobně včleněna do přístupové smlouvy s Chorvatskem. Fidesz s lidovci podporují členství Chorvatska v EU, proto považují za nepřijatelné spojovat ho s hlasováním o české výjimce. „Odmítneme podpořit ve stejné volbě s chorvatským přistoupením k Evropské unii českou výjimku z Listiny základních práv v rámci Lisabonské smlouvy,“ řekl Semjén.

Český prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis Lisabonské smlouvy výjimkou z Listiny základních práv. Zdůvodnil to obavou z prolomení Benešových dekretů a majetkových nároků lidí vysídlených na základě těchto nařízení z poválečného Československa.