V Kongu potvrdili trest smrti pro dva Nory

Kinshasa - Konžský odvolací tribunál potvrdil rozsudky smrti nad dvěma Nory odsouzenými za vraždu a špionáž. Oba muži a jejich stát by také podle vojenského soudu měli zaplatit přes půl miliardy dolarů jako náhradu škod. Muži byli odsouzeni za vraždu řidiče svého auta na východě Konga. Oba vinu popírají a norská vláda protestuje. Odsouzeným teď zbývá poslední možnost odvolání ke konžskému vojenskému nejvyššímu soudu.

Dva bývalé norské vojáky Tjostolva Molanda a Joshuu Frenche poslal konžský vojenský tribunál na popraviště už v září. Údajně je usvědčil z vraždy, pašování zbraní a ze špionáže pro Norsko poté, co byl konžský řidič jejich auta nalezen zastřelený nedaleko města Kisangani. Oba muži tvrdí, že je přepadli ozbrojenci.

Nikdo přitom pořádně neví, co Norové na východě Konga dělali. Oni sami tvrdí, že tam jeli jako turisté nebo že tam chtěli založit turistickou kancelář. Při odvolacím soudu vypadali odevzdaně a proti verdiktu potvrzujícím nejvyšší trest nijak zvlášť neprotestovali.

Odsouzený Joshua French:

„Necítím se vinný. Jedinou vinu, kterou cítím, je ta za problémy, které postihly v posledních měsících mou rodinu. Ale jsem nevinný ve všech bodech, za něž jsem byl odsouzen.“

V minulosti měl 28letý French a o rok mladší Moland i kontrakt s norskou armádou, jejíž průkazy u nich našli při zatčení. Prošli i francouzským a britským vojskem. Norská vláda proti verdiktu protestuje a popírá i špionáž. „Ostře proti tomuto novému rozsudku v Kinshase protestuji. Norsko je principiálně proti trestu smrti a já budu kontaktovat ministra zahraničí Konžské demokratické republiky tak brzy, jak to jen bude možné, abych mu toto sdělení tlumočil,“ reagoval na dnešní soudní verdikt norský ministr zahraničí Jonas Gahr Störe.

Konžský ministr zahraničí Alexis Thambwe Mwamba ale v rozhovoru se svým norským protějškem zopakoval svou dřívější osobní záruku, že trest smrti nad zmíněnými dvěma Nory nebude vykonán.