Polští Mikulášové letos asi zpláčou nad výdělkem

Varšava – Na polské Mikuláše přišly těžké časy. Letos si je pozvalo méně rodin než loni a dostanou za to stejnou - nebo dokonce nižší - odměnu. Není za tím jenom ekonomická situace polských rodin, ale i chřipka, kvůli níž lidé musejí omezovat tradiční předvánoční kratochvíle.

V Polsku k dětem chodí Mikuláš neboli Mikolaj o den později než v Česku, tedy 6. prosince. Znovu jim dárky přinese 24. prosince, je tedy českým Mikulášem a Ježíškem v jedné osobě. Muži v červeném kabátku a kalhotách s bílým plnovousem si účtují kolem 70 zlotých (přibližně 440 korun), loni si ve Varšavě leckdy přišli na více než dvojnásobek.

Na službách Mikulášů šetří hlavně firmy. Právě na firemních předvánočních večírcích hodlají Poláci letos šetřit, jejich celkové výdaje spojené s Vánocemi ale podle jejich odhadů vzrostou. Mezi nejoblíbenější dárky pro holčičky letos patří malí poníci a svítící jednorožci, hodně chlapců dostane autíčka a postavičky pohádkových hrdinů. Dospělým Mikolaj nadělí čokoládu, bonboniéry nebo filmové novinky.

Čokoládoví Santa Clausové
Čokoládoví Santa Clausové