Vojenský šéf Guineje po neúspěšném atentátu uprchl ze země

Konakry -Na šéfa guinejské junty Moussu Dadise Camaru ve čtvrtek zaútočili vojáci. Camara pokus o atentát přežil údajně s lehkým zraněním. Oznámil to ministr komunikací Idrissa Cherif. Camara poté v doprovodu svého lékaře odjel do Maroka, kde se podrobí prohlídce. Podle světových agentur vláda zpřísnila bezpečnostní opatření v guinejské metropoli Konakry. Situace je údajně klidná.

„Prezident je na palubě burkinafaského letadla směřujícího do Maroka,“ řekl nejmenovaný diplomatický zdroj s tím, že s prezidentem cestuje senegalský lékař. Maroko je dlouhodobě destinací, kde guinejská elita vyhledává lékařskou péči. 

Podle svědků se prý Camara po útoku procházel po vojenské základně. Vojenské zdroje v Senegalu podle Reuters oznámily, že do guinejské metropole Konakry vyslaly letoun. Nevysvětlily ale důvod letu. Junta odmítla komentovat, zda má být Camara evakuován do sousedního Senegalu.

„Ti, kteří zosnovali tuto vzpouru, budou potrestáni,“ prohlásil ministr. Za organizátora útoku označil Camarova blízkého poradce Aboubacara „Toumbu“ Diakiteho. Sdělil také, že tento muž byl již dopaden. Všeobecně se má za to, že nadporučík Diakite měl prsty v krvavém zákroku armády proti odpůrcům guinejské vojenské junty 28. září. Podle ochránců lidských práv při střelbě do mnohatisícového davu na stadionu v hlavním městě Konakry zahynulo nejméně 150 lidí.

Situace se může zhoršit. Začali být rekrutováni vojáci

Camara odmítl převzít za zásah odpovědnost. Střídavě obviňoval zahraniční žoldáky, neposlušné vojáky a davovou hysterii. Pod rostoucím mezinárodním tlakem však 7. října souhlasil s ustavením nezávislé vyšetřovací komise.

Když v roce 2008 zemřel dlouholetý guinejský diktátor Lansana Conté, chvíli se zdálo, že Guinea pozvolna přejde k demokraticky volené vládě. Toto očekávání se rozplynulo, když se moci ujal velitel vojenské junty Camara.

Podle pozorovatelů se situace může ještě zhoršit. Krátce před masakrem začali pozorovatelé upozorňovat na rekrutováni vojáků v odlehlých oblastech Guineje. Mnozí z těchto vojáků se účastnili konfliktu v Libérii, kdy guinejské síly pomáhaly svrhnout režim Charlese Taylora. Současná junta tímto způsobem oživuje vojenské sítě činné v nedávných západoafrických válečných konfliktech.

/*json*/{"map":{"lat":9.537029,"lng":-13.67847,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":9.537029,"lng":-13.67847,"type":"24","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/