Berlusconi se nedostavil k soudu, měl moc práce

Milán – Italský premiér Silvio Berlusconi si dnes nenašel čas, aby přišel k soudu, kde byl obnoven proces kvůli jeho korupční aféře. Italský premiér totiž předsedal zasedání kabinetu. Soud k tomu přihlédl a odložil proces na 15. ledna. Berlusconi čelí obvinění, že v roce 1997 uplácel svého bývalého právníka, aby lživě svědčil v jeho prospěch ve dvou procesech. Soud s Berlusconim byl přerušen před rokem kvůli zákonu, který nejvyšším státním představitelům zajišťoval imunitu. Jeho platnost ale minulý měsíc soud zrušil.

Milánský soud odložil na dnešek plánované slyšení a stanovil, že se sejde 15., 29. a 30. ledna a pak 13. a 27. února. Berlusconi je totiž ve vládě tak vytížen, že se nemohl dnes k soudu dostavit. Soud jeho povinnosti uznal jako legitimní důvod, že obžalovaný není přítomen.

Obžaloba Berlusconiho viní z toho, že v roce 1997 dal britskému advokátovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek v přepočtu víc než 10,5 milionu korun. Kvůli křivé výpovědi už Mills sedí ve vězení, dostal 4,5 roku. Oba dva ale svorně tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustili. 

Italský premiér říká: „My jedeme dál. Procesy, které se na mě teď v Miláně nahrnou, jsou naprosté frašky a já si na čas odskočím od vedení země, abych prokázal, že jsou to lži. Tyhle věci mě jenom posilují. Posilují Italy, ať žije Itálie, ať žije Berlusconi.“ 

Italský premiér už dříve řekl, že pokud by byl nakonec odsouzen, ze své funkce stejně neodstoupí. Kvůli zrušení jeho imunity politikovi navíc hrozí otevření dalších případů, které se týkají údajných daňových úniků jeho mediální společnosti Mediaset, úplatků nebo pokusů o uplacení senátorů.

Berlusconimu se z výše alimentů orosilo čelo.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24