Slovenská siamská dvojčata operaci nepřežila

Bratislava – Obě siamská dvojčata, která se dnes lékaři v Bratislavě pokoušeli oddělit, zemřela. První skonalo už při šestihodinové operaci, druhé krátce po ní, napsaly slovenské servery. Chlapci se narodili ve čtvrtek: srostlí přední částí těla a se společnými játry. Jedno z dětí mělo problémy se srdcem a druhé poruchu zvanou hydrocefalus, což je patologicky zvýšené množství mozkomíšního moku v centrálním nervovém systému. Jeden z chlapců měl navíc neprůchodný trávicí trakt. Bratislavští lékaři dnešní operaci označili za nejtěžší z posledních tří případů oddělování siamských dvojčat, které řešili během deseti let.

„Bohužel, máme velmi smutnou zprávu. Obě děti zemřely,“ prohlásila Dana Kamenická, mluvčí Dětské nemocnice s poliklinikou, kde se operace uskutečnila. Primářka novorozeneckého oddělení Eva Franková už před operací uvedla, že stav dvojčat byl po narození vážný. U jednoho z chlapců byly šance úplně minimální a ten druhý určitou šanci měl. „Proto tohle všechno děláme,“ prohlásila Franková.

Na Slovensku se už potřetí za posledních devět let narodila siamská dvojčata. V roce 2000 se na východním Slovensku narodila srostlá děvčata, lékaři je úspěšně oddělili a letos oslavily dívky deváté narozeniny. V roce 2001 se pak narodila siamská dvojčata – chlapci – ti ale takové štěstí neměli. Oba zemřeli dva měsíce poté, co byli při operaci odděleni.

Podle statistických údajů připadají jedna siamská dvojčata na přibližně 50 tisíc porodů, ale jen malé procento z nich se narodí živých. Asi polovina z nich pak umírá jen několik hodin po porodu. V Česku se podle dostupných údajů narodila živá siamská dvojčata naposledy v roce 1986.

Cas.sk o operaci siamských dvojčat
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24