Bude se referendum o minaretech konat i ve Francii?

Paříž - Ve Francii se objevují hlasy, že by se mělo v zemi konat podobné referendum o minaretech jako ve Švýcarsku. Tam se voliči vyslovili pro zákaz výstavby nových minaretů u islámských modliteben. Hlasování vyprovokovala tamní krajní pravice, která ale není ve Francii tak silná, připomněl ve Studiu ČT24 publicista Jiří Slavíček.

Svět výsledky švýcarského referenda pobouřil, protože místo tolerance vyvolává spíše vzájemnou nevraživost. Panují obavy, že po zákazu minaretů mnoho bohatých muslimů - například ze Saúdské Arábie nebo Kuvajtu - vybere své vklady ze švýcarských bank. K tomu už vyzval například turecký ministr pro evropské záležitosti Egemen Bagiş.

Ve Francii je ale mešit málo a konání referenda v zemi galského kohouta je málo pravděpodobné. "Ve Francii jsou stavební předpisy takové, že nikdo nebude říkat my zakazujeme minarety, ale my nepovolujeme stavbu. A jako náhodou se chybějící stavební povolení bude týkat minaretů," vysvětluje Slavíček.

Ve Švýcarsku sice stojí stovky mešit, ale jen čtyři mají minaret. Na rozdíl od minaretů v islámských zemích se ale ty švýcarské (jako většinou v Evropě) vůbec nepoužívají ke svolávání muslimů k modlitbám, ale mají jenom demonstrovat pevnost ve víře a zviditelnit mešitu i islám. Právě proto ale pravice zřejmě uspěla s argumentací, že minarety jsou symbolem především radikálního islámu, který bojuje o dominanci, nikoli o klidné soužití s jinými náboženstvími.