První Poeova kniha se rekordně prodala za 11,5 milionu

New York – Přes čtvrt milionu za každou stránku. Tolik rekordně zaplatil nový majitel vzácného výtisku první knihy Edgara Allana Poea, která se dnes prodala v newyorské aukční síni Christie's za 662 500 dolarů (11,5 milionu korun). Byl tak překonán dosavadní rekord 250 000 dolarů za nějaké dílo americké literatury, které před dvěma desítkami let zaplatil kupec za jiný výtisk téže knihy.

Čtyřicetistránkovou knížku Tamerlán a jiné básně (Tamerlane And Other Poems) napsal americký romantický básník, prozaik, literární teoretik a esejista krátce po příjezdu do Bostonu, kde zahájil svou literární kariéru. Sbírka básní vyšla v roce 1827. Bylo zhotoveno jen 40 až 50 výtisků, z nichž se zachovalo 12.

Poeova poezie je podle literárních kritiků založena na přesných estetických principech. Je pro ni typické téma smrti krásné ženy, působivá obraznost, hudebnost a symboličnost. Ačkoliv zachycuje především zjitřené city a nálady, Poe ve svém eseji doložil, že jeho poezie vznikla na základě racionálního principu, přesně odvažujícího dávky smutku, melancholie a tragické ironičnosti.