Požár v ruském klubu si vyžádal přes 100 mrtvých

Perm - Nejméně 107 lidí zahynulo a přes 130 bylo zraněno při páteční explozi pyrotechniky a následném požáru v nočním klubu v ruském městě Perm asi 1200 kilometrů východně od Moskvy. Podle dosavadních zpráv byla příčinou neštěstí zřejmě exploze zábavní pyrotechniky, po jejímž odpálení vypukl velký požár. Ruské agentury tvrdí, že i když přesná příčina exploze není ještě známa, lze prý vyloučit, že by šlo o teroristický útok. Policie hovořila o tom, že se jednalo o důsledek neopatrného používání zábavních výbušnin, a předběžně zadržela dva majitele klubu.

K explozi a následnému požáru došlo v klubu Chromý kůň, kde organizátoři prý chtěli oslavit 8. výročí jeho založení. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že dovezená pyrotechnika na oslavu byla zřejmě mnohem silnější, než by bylo vhodné pro uzavřený objekt. Jejím použitím tak organizátoři porušili požární předpisy.

„Na místě bylo spuštěno několik ohňostrojů. Jeden z nich zasáhl obložení stropu a všechno se vzňalo,“ popisuje pravděpodobnou příčinu místní ministr veřejné bezpečnosti Igor Orlov.

Rusko se potýká se slabou požární bezpečností - každý rok tam při podobných incidentech umírají stovky lidí. Vysoký počet mrtvých a zraněných v Permu je dáván do souvislosti s tím, že klub měl pouze jediný východ. Na parketu současně s požárem propukla panika a někteří lidé byli ušlapáni.

Bezpečnostní předpisy neporušil klub poprvé

V okamžiku exploze bylo v sále přes 200 lidí. „Úřady teď spolupracují s příbuznými. Sestavujeme seznam lidí v nemocnici a jejich zdravotního stavu,“ popsal pokračování záchranné akce Igor Gončarov z Krajského úřadu v Permu.

Klub Chromý kůň měl už dříve mezi hasiči špatnou pověst. Minulý rok dostalo jeho vedení pokutu za špatné protipožární zabezpečení. Nápravu měla zjednat už tento měsíc další inspekce.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv označil tragédii v Permu za zločin, který
musí být potrestán. Permské úřady na událost reagovaly vyhlášením třídenního smutku v kraji, ruský státní rozhlas a televize zrušily vysílání zábavných pořadů plánovaných na tento víkend.

/*json*/{"map":{"lat":58.1083615302,"lng":56.0906982422,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":57.986264073923,"lng":56.244506835938,"type":"32","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/