Na Filipínách je stanné právo. Guvernér byl zatčen kvůli masakru

Manila - Filipínská armáda oznámila, že zatkla guvernéra provincie Maguindanao, patriarchu mocného rodinného klanu a další lidi, kteří jsou podle policie zapleteni do masakru, při němž bylo na začátku minulého týdne na jihu země zabito 57 lidí. Armáda prý měla informace o dalších připravovaných útocích. Klan Ampatuanů, který jižní provincii ovládá už několik desetiletí, ale jakoukoli účast na masakru popírá a za jeho pachatele označuje muslimské povstalce.

Prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová v provincii vyhlásila stanné právo. Takové drastické opatření nebylo v žádné z filipínských provincií vyhlášeno už 28 let. Stanné právo umožňuje vojsku zatýkat osoby a bez rozhodnutí soudů provádět nutná opatření k nastolení pořádku. Podle současné ústavy může být uplatňováno nejdéle 60 dní, poté by jeho prodloužení musel odhlasovat senát.

Podle filipínských úřadů bylo stanné právo vyhlášeno především kvůli
obavám, že by se příznivci Ampatuanů mohli pokusit o ozbrojený převrat.
Policie v souvislosti se zatčením zabavila značný arzenál zbraní, ve kterém
nechyběla obrněná vozidla nebo protitankové střely. Některé zbraně měly dokonce armádní označení, vojáci tak budou zjišťovat, jak se tam mohly dostat. Přesto se na hlavu prezidentky snesla kritika z řad organizací pro ochranu lidských práv i politiků, jde prý o přehnanou reakci.

Klany si nejspíše vyřizovaly účty

Podle mluvčího armády zvláštní jednotka zatkla patriarchu jednoho z nejmocnějších filipínských rodinných klanů Datu Andala Ampatuana, jeho syna guvernéra a několik dalších členů rodinného klanu.

Vyšetřovatelé je podezírají z přímé účasti na masakru na jihu země, kde si prý před časem vyřizovali účty se svými politickými protivníky. Další syn z rodiny Ampatuanů se nedávno úřadům sám vydal, prokuratura ho ale následně okamžitě obvinila z mnohonásobné vraždy.

K masakru došlo 23. listopadu, kdy přibližně stovka ozbrojenců zaútočila na skupinu přívrženců místního kandidáta na guvernéra, Esmaela Mangudadatua. Mrtvá těla se stopami po kulkách a po bodných ranách byla nalezena ve dvou hromadných hrobech, ve kterých prý byla zasypána i dvě auta.