Tvrdý trest pro studentku: svou spolubydlící prý podřízla při sexuálních orgiích

Perugia – Mimořádnou pozornost budilo soudní líčení s americkou studentkou Amandou Knoxovou, podle obžaloby totiž měla zavraždit v italské Perugii svou britskou spolubydlící při sexuálních orgiích. Soud nakonec Knoxovou poslal na 26 let do vězení, na vraždě se měl podílet i její přítel, který od soudu odešel s 25letým trestem. Oba se ale nadále cítí nevinní a jejich obhájci ihned prohlásili, že se proti rozsudku odvolají. Rodiče Knoxové doufají v pomoc amerického ministerstva zahraničí.

Případ se odehrál na kolejích v roce 2007. Knoxová vyrazila se svou spolubydlící Meredith Kercherovou na večírek, kde se ale zábava vinou alkoholu a drog zvrhla v násilnické sexuální orgie. Britská studentka byla později nalezena mrtvá s mnoha podlitinami a podříznutým hrdlem. Podle obžaloby měla Knoxová přesvědčit svého italského přítele a jejich známého z Pobřeží slonoviny, aby Britku sexuálně obtěžovali – jenže ta se odmítala sexuálních hrátek zúčastnit. Proto jí Knoxová s přítelem zasadili osudnou ránu, na čepeli nože se našla jejich DNA. Policie proto nepřijala nahlášenou verzi o násilném vloupání, okno prý rozbili sami odsouzení.

Podle obžaloby Knoxová vraždila z nenávisti a touhy po pomstě, protože jí britská spolubydlící vyčetla, že je promiskuitní a zanedbává osobní hygienu. Obhájci vraždícího páru ale odmítali důkazy a motiv jako nedostatečné a za jediného viníka označovali známého z Pobřeží slonoviny. Ten se po vraždě pokusil utéci do zahraničí, ale byl dopaden a již dříve souzen. Přiznal, že byl na místě činu a měl s obětí sex, ale tvrdil, že v době vraždy byl v koupelně. Soud však uznal tvrzení žalobců, že obviněný držel při vraždě ruce Angličanky, a poslal ho na 30 let do vězení. I on se odvolal.   

Proces s Knoxovou a jejím přítelem trval téměř rok a porota se po pátečním závěru soudního rokování radila o rozsudku téměř 12 hodin. Jejich vinu nakonec uznala, ale odmítla požadavek žaloby na doživotí pro oba, protože dosud nebyli trestaní a jsou mladí. Všichni odsouzení musí z rozhodnutí soudu také zaplatit milion eur (25,6 milionu korun) rodičům oběti a 800 tisíc eur jejím třem sourozencům. „Jsme za rozsudek rádi, ale znamená to také, že tři mladí lidé skončí na dlouho za mřížemi. Šťastní nejsme,“ uvedl bratr zavražděné studentky.

Amanda Knoxová u soudu
Amanda Knoxová u soudu