Desetitisíce Italů demonstrovaly v Římě proti Berlusconimu

Řím - Ulice italského hlavního města dnes zaplavil dav čítající několik desítek tisíc lidí. Protestním pochodem centrem Říma dávali demonstrující Italové najevo svůj odmítavý postoj vůči sporům premiéra Silvia Berlusconiho s justicí a žádali jeho odstoupení. Podle policie dorazilo na demonstraci asi 90 tisíc lidí, organizátoři ovšem tvrdili, že jich dorazil skoro čtyřnásobek. „Politika se dělá s čistýma rukama. Odstup a přistup na to, že budeš souzen,“ zněla výzva na jednom z transparentů, které účastníci nesli.

Mezi manifestanty byl i filmový tvůrce Nanni Moretti, který protestoval proti hegemonickému postavení Berlusconiho v italské televizi, bývalý ministr Antonio Di Pietro či nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo. V pestré směsici byli i ekologové protestující proti plánu postavit most přes Messinskou úžinu mezi italskou pevninou a Sicílií, obránci práv přistěhovalců nebo příslušníci hnutí požadujícího pravdu o smrti soudce Paola Borsellina v roce 1992 při atentátu připisovaném sicilské mafii.

„Jsou tu lidé z celé země, dokonce i ze zahraničí, a to s jediným poselstvím: Berlusconi musí jít!“ prohlásil Di Pietro. V průvodu převládala fialová barva, podle organizátorů na znamení nezávislosti - je prý totiž jediná, kterou si ještě neuzurpovaly tradiční politické strany.

Proti Berlusconimu jsou teď vedeny dva procesy - kvůli údajnému podplácení svědka a kvůli údajným daňovým podvodům. Jejich zahájení či obnovu umožnilo říjnové rozhodnutí ústavního soudu zrušit zákon poskytující nejvyšším představitelům státu po dobu výkonu funkce imunitu. Tento zákon, považovaný za ušitý na míru pro Berlusconiho, schválil parlament v červenci. Oba procesy jsou nyní odročeny na leden.