Desetitisíce aktivistů vyšly před kodaňským summitem do ulic

Londýn – V evropských metropolích dnes proběhly ekologické manifestace před kodaňským summitem o ochraně klimatu. Zazněla na nich nová varování před důsledky klimatických změn, aktivisté také žádají světové státníky, aby na summitu přijali konkrétní výsledky pro snížení emisí skleníkových plynů. Největší akce se konala v Londýně, kde do ulic vyšlo asi 20 tisíc lidí.

„Britská vláda musí usilovat o to, aby bylo v Kodani dosaženo všezahrnující, spravedlivé a závazné dohody o snížení emisí skleníkových plynů,“ uvedla představitelka organizace Oxfam, která se na pořádání londýnské demonstrace podílela. Britský premiér Gordon Brown dnes uvedl, že vědecké důkazy o oteplování ovzduší jsou silné a že proti akcím zaměřeným na snížení emisí jsou protivědecké, protireformní skupiny.   

Londýnské demonstraci předcházela ekumenická bohoslužba, na níž představitelé anglikánské, katolické i metodistické církve vyzvali křesťany, aby se zamýšleli nad svým způsobem života a nad jeho důsledky pro planetu. Ekologové protestovali také v Glasgow, Belfastu a irském Dublinu. 

V Bruselu přišlo manifestovat asi 15 tisíc lidí, kteří rovněž žádali, aby bylo v Kodani dosaženo dohody, jež by byla adekvátní nynější hrozbě. „Chceme, aby dohoda z Kodaně byla ambiciózní,“ řekl ředitel belgické odbočky ekologického hnutí Greenpeace Michel Genet. 

V centru Paříže se shromáždilo asi 1500 příslušníků a stoupenců Greenpeace a upozorňovalo na potenciálně katastrofické důsledky oteplování planety Země. Před Braniborskou bránou v Berlíně skupina aktivistů v maskách předních světových státníků vlezla do velkého akvária a nechala se až po bradu zatopit vodou, aby upozornila na jeden z hrozivých důsledků oteplování planety - zvyšování hladiny moří.