Rumunsko si na druhý pokus volí prezidenta

Bukurešť – V Rumunsku dnes ráno začalo druhé, rozhodující kolo prezidentských voleb, o příští hlavě státu může do osmé hodiny večerní rozhodnout přes 18 milionů voličů. Ve druhém kole voleb proti sobě stojí dosavadní hlava státu Traian Basescu a kandidát sociálních demokratů Mircea Geoana. Basescu v prvním kole získal necelých 33 procent hlasů, jeho rival Geoana přes 31 procent. Rumunsko nemá vládu od října a zemí otřásá hospodářská i politická nestabilita.

Basescu slibuje novou vládu a ekonomické i politické reformy. Ty jsou pro Rumunsko i podmínkou k získání finanční injekce ve výši 20 miliard eur. „Chci všechny ujistit, že tak jako dosud, ani v budoucnu nepovedu žádná tajná jednání, která by zpochybnila můj mandát jako prezidenta do roku 2014,“ prohlásil současný prezident.

Jeho protikandidát zase ujišťuje, že potlačí korupci, zajistí rodinám byty nebo půjčky pro podnikatele. „Žádám všechny Rumuny, kteří se ještě nerozhodli, aby se připojili k nám,“ vyzval před volbami. Hlasy by mu mohla zajistit podpora jednoho z neúspěšných kandidátů z prvního kola za liberály. Ti se už se sociálními demokraty dohodli i na jménu nového premiéra – mohl by se jím stát dosavadní starosta Sibiu Klaus Iohannis.

Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 středoevropského času. Ihned poté mají být zveřejněny první odhady, zatímco první oficiální výsledky se očekávají v pondělí ráno.