Smrt mladíka, kterého zastřelila policie, vyvolává v Řecku nepokoje i po roce

Atény - Řecká policie zadržela v sobotu v noci téměř dvě stovky výtržníků, kteří v centru Atén zapalovali auta a házeli kameny na policisty. K incidentu došlo v předvečer dnešního výročí smrti patnáctiletého mladíka, kterého před rokem zastřelila policie. Jeho smrt tehdy rozpoutala dvoutýdenní vlnu protestů a pouličního násilí. Aténské úřady chtěly při výročí podobným incidentům zabránit. Do ulic proto vyslaly na šest tisíc policistů. V centru Atén se dnes k uctění mladíkovy památky sešel zhruba poloviční počet demonstrantů.

Včerejší nepokoje začaly poté, co se stovky mladých lidí sešly v sobotu v aténské čtvrti Exarchia, kde byl Alexis Grigoropulos loni 6. prosince zastřelen policií při zásahu proti násilnické skupině. Následovaly měsíc trvající nepokoje nejen v Aténách, ale i v dalších městech.

Bez výtržností se neobešlo ani výročí události, přestože matka zabitého chlapce při ranním pietním obřadu požádala demonstranty, aby památku jejího syna uctili klidným pochodem. Demonstranti házeli po policistech kameny, ničili automobily i obchody. Skupina mladíků v Aténách obsadila část univerzity a zranila přitom rektora, který musel být hospitalizován. Během nedělních incidentů bylo v Aténách a Soluni bylo  pět až šest lidí zraněno a několik desítek zadrženo.

Policie ve snaze předejít novým výbuchům násilí zatkla v sobotu na různých místech Řecka přes 150 lidí včetně mnoha přívrženců anarchistických hnutí. Večer pak zadržela přes 100 mladých lidí, kteří v centru Atén ničili majetek a házeli na policii kameny. V souběžné razii v domě nedaleko přístavu Piraeus zajistili policisté údajně několik perlíků, plynových masek a materiálu na výrobu zápalných lahví. Na místě zadrželi 20 lidí a další desítky o několik hodin později.

0Alexis Grigoropulos patřil ke skupině třiceti mladých lidí, kteří před rokem házeli kamení a různé předměty na policejní vůz, jenž hlídkoval ve čtvrti Exarchia, kde jsou podobné útoky na policisty velmi časté. Dva policisté, kteří byli ve voze, vystoupili a jeden z nich několikrát vystřelil směrem k mládeži. Jedna ze střel mladíka smrtelně zasáhla. Policista, který Grigoropulose zastřelil, byl zatčen a obviněn z úmyslného zabití. Jeho kolega je stíhán jako jeho komplic. Jejich proces začne podle stanice BBC na začátku příštího roku. 

Při sobotním zásahu policie zemřel patnáctiletý Alexandros Grigoropoulos.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24