Počet obětí požáru v Permu vzrostl na 112

Perm (Rusko) - 112 obětí si podle nejnovějších informací vyžádal požár, který v noci na sobotu propukl v nočním klubu v ruském městě Perm. Oznámila to dnes mluvčí ministerstva pro mimořádné situace. Zatím poslední obětí je muž, který na vážné popáleniny zemřel v moskevské nemocnici. Ve zhruba milionovém Permu se od dnešního rána konají bohoslužby za oběti neštěstí. Lidé také před vyhořelý klub nosí květiny a zapálené svíčky.

Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu připustil, že očekává ještě další úmrtí, neboť mezi 130 hospitalizovanými je mnoho lidí v kritickém stavu. Mezi mrtvými i zraněnými je také dosud mnoho osob, které se nepodařilo identifikovat.

Více než osm desítek vážně zraněných, především lidí s rozsáhlými popáleninami, bylo v sobotu letecky dopraveno do 1200 kilometrů vzdálené Moskvy a také do zhruba 1500 kilometrů vzdáleného Petrohradu. Prezident Dmitrij Medveděv nařídil, aby jim byla poskytnuta péče ve špičkových zdravotnických zařízeních.

Prokuratura oznámila, že kvůli požáru zahájila trestní stíhání. Vyšetřovatelé předpokládají, že oheň vznikl při používání zábavní pyrotechniky, kterou vedení klubu Chromý kůň pořídilo na oslavu osmého výročí založení tohoto podniku.

Do vyšetřování se zapojil i Medveděv

Vyšetřovatelé údajně zjistili, že vedení klubu opakovaně ignorovalo požadavky úřadů na úpravu interiéru tak, aby odpovídal protipožárním předpisům. „Nebyla to připravená vražda, což ale nesnižuje závažnost trestného činu,“ zasáhl již v sobotu do vyšetřování Dmitrij Medveděv, který před televizními kamerami odmítl úvahy, že by mohlo jít o pouhou nedbalost. Apeloval také na parlament, aby zpřísnil trestní postih osob odpovědných za nedodržování standardů požární bezpečnosti.

Statistika požárů v Rusku je poměrně vysoká, důvodem jsou mnohdy zastaralé protipožární systémy a také nedodržování bezpečnostních předpisů. Počet úmrtí v důsledku požárů se ve 140milionovém Rusku ročně pohybuje kolem 18 tisíc, což mnohonásobně převyšuje srovnatelné statistiky na Západě. Pro srovnání - v desetimilionovém Česku loni při požárech zemřelo 142 osob.

Klub Chromý kůň v Permu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Misha Japaridze