Příklad USA Turecko netáhne. Další vojáky do Afghánistánu nepošle

Ankara - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes odmítl možnost, že by jeho země vyslala do Afghánistánu další vojáky. Informaci ohlásil před odletem na návštěvu do Spojených států. Washington přitom tento týden oznámil, že do Afghánistánu posílají Spojené státy 30 tisíc dalších mužů, a vybídl spojence, aby také posílili zahraniční jednotky v této zemi.

Turecko již na operaci v Afghánistánu přispělo nezbytným množstvím vojáků, poznamenal dnes Erdogan. Turecká armáda je po americké největší v rámci NATO, jediný muslimský člen Severoatlantické aliance se ale zdráhá účastnit zahraničních bojových misí.

Erdogan ale připustil, že Turecko se může podílet na výcviku afghánských vojáků a policistů. Je podle něho připraveno účastnit se výcviku příslušníků afghánské armády a policie a rovněž bude pokračovat ve zdravotnických a školských projektech a v dalších akcích zaměřených na obnovu afghánské infrastruktury.

Turecko převzalo minulý měsíc rotující velení aliančních sil v Kábulu a zhruba zdvojnásobilo počet příslušníků svých nebojových oddílů v Afghánistánu na 1750.

USA počítá s dalšími vojáky z aliančních i nealiančních států

Američtí vojáci by se podle Obamy měli začít stahovat z Afghánistánu v červenci 2011. Do té doby jejich počet ale vzroste. Washington tento týden oznámil, že do Afghánistánu vyšle dalších 30 tisíc vojáků. Do poloviny příštího roku by se jejich počet měl vyšplhat na sto tisíc.

Dalších 7000 vojáků by podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena mělo přibýt z dalších zemí NATO i z nealiančních států zapojených v Afghánistánu do mezinárodních bezpečnostních sil. Český parlament již dříve pro příští rok odsouhlasil zvýšení počtu českých příslušníků v jednotkách v Afghánistánu až na 535, což je zhruba o stovku více proti současnému stavu.

Mise ISAF v Afghánistánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24